پیام ها و روادید
اجرای برنامه نشان برتر توسط مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

اجرای برنامه نشان برتر توسط مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران با مشارکت رادیو تخصصی اقتصاد برنامه رادیویی تهیه و اجرا کرد تحت عنوان نشان برتر.

در این برنامه که  با حضور کارشناسان مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در استودیو رادیو اقتصاد طی بیست جلسه اجرا شد در خصوص آشنایی با نحوه اخذ گواهینامه های ایزو اطلاع رسانی شد.

- شنبه, 02 فروردين 773 00:00

مشاوره HSE، مشاور HSE

مشاوره HSE، مشاور HSE

مشاوره HSE، مشاور HSE

HSE و کیفیت دو عامل موثر بر یکدیگر هستند. می دانیم در ابتدا تلاش برای کاهش قیمت تمام شده ی محصول و کیفیت به صورت همزمان دو عنصری بود که تا حد زیادی غیر ممکن می نمود، یعنی تصور می شد افزایش کیفیت به طور حتم افزایش قیمت تمام شده را در پی خواهد داشت. شواهد تاریخی نیز نشان می دهد این موضوع تا حد زیادی نیز در ابتدای امر صادق بوده است. بنابراین مدیران بر سر دوراهی سختی قرار می گرفتند، عده ای کیفیت را فدای قیمت می کردند و عده ای صرف نظر از افزایش قیمت به بالا بردن کیفیت می اندیشیدند. پدیده ای که حتی هم اکنون هم اثر آن را در کالاهای لوکس و کالاهای معمولی با کاربری یکسان شاهدیم.

HSE چگونه پا به عرصه صنعت گذاشت؟ هر کدام ازین دیدگاه ها طرفداران خاص خود با منطق خود را داشت، مصرف کنندگان این دو گروه نیز تا حد زیادی متفاوت بودند و انتخاب یکی از این دو رویکرد بسته به نوع کالا و خدمات و همچنین وضعیت محل ارائه و مشتری و مخاطب آن داشت. کم کم با گسترش مباحث مدیریتی و اقتصادی و همچنین افزایش سطح نگرش مصرف کننده ها لازم به نظر می رسید که این دو فاکتور به صورت همزمان مورد توجه قرار گیرد یعنی کاهش قیمت و افزایش کیفیت به صورت توامان. به این ترتیب با توجه بیشتر به کیفیت ذهن تولیدکنندگان به عوامل موثر بر کیفیت معطوف شد و به دنبال آن HSE پدید آمد.

HSE با توجه به اولین عامل آن یعنی نیروی انسانی متولد شد. در زمینه کاهش قیمت هزینه های مربوط به انرژی، حقوق نیروی کار، آموزش نیروی کار و مواد اولیه اصلی ترین هزینه هایی بود که قابلیت مانور را داشتند و در زمینه افزایش کیفیت استفاده از نیروی کار ماهر و با تجربه، استفاده از مواد اولیه با کیفیت، قدرت تضمین کیفیت و یا به عبارتی گارانتی ناشی از اطمینان از کیفیت بالای تولید از فاکتورهایی مد نظر برای بالا ببردن کیفیت بود.

برای ترکیب این عوامل راه حل های فراوانی اندیشیده و به کار گرفته شد. یکی از مهم ترین مباحث در هر دو موضوع کیفیت و کمیت نیروی انسانی ماهر بود، که هردو در HSE به نحو احسن دیده شده است، به مرور مشخص شد که ارزشمندترین سرمایه یک صنعت نیروی کار با تجربه است و آنچه این نیرو را تهدید می کرد حوادث صنعتی بود که منجر به از کار افتادگی و یا ناتوانی فرد می شد، از سوی دیگر حوادث غالبا با خسارات به تجهیزات و وسایل همراه بودند، توقف تولید، از دست رفتن مواد اولیه و خسارات شدید مالی را نیز در پی داشتند و همه ی این موارد تاثیر وحشتناک حوادث بر روحیه پرسنل و نیز ضرر مالی ناشی از جبران خسارات بدنی و جانی پرسنل را نیز باید افزود بنابراین حوادث به عنوان یکی از بزرگترین معضلات صنعت طبقه بندی شدند. موارد نام برده تشکیل دهنده فاکتور safety یا S در واژه HSE بود.

توجه به تضمین کیفیت یکی دیگر از دغدغه های مدیران و صاحبان صنعت بود و آنها به راهی می اندیشیدند که از کیفیت همه محصولات و تولیدات خود مطمئن شوند چرا که در میان حجم کثیری از تولیدات با کیفیت، حتی موارد معدودی از نقص و خرابی تاثیرات تبلیغاتی بسیار وخیمی به دنبال داشت. با گذشت زمان علاوه بر حوادث، مشخص شد عواملی در فرسایش نیروی کار و از کار افتادگی پیش از موعد آنها موثر است که قبلا وجود نداشته است، گسترش علم هم نشان داد عواملی در محیط های صنعتی وجود دارد که منجر به بروز مشکلاتی برای افراد می شود. عوامل زیان آور شغلی اصطلاحی بود که برای این منظور گرفته شد. این موارد سبب تشکیل فاکتور Health یا H در واژه HSE شدند. از سوی دیگر بسیاری از مسائل نیز با گسترش علوم مختلف مورد توجه قرار گرفت، مواردی چون تاثیر روحیه در افزایش بازده، نقش تبلیغاتی و روانی اطمینان از محیط کاری امن در بین مشتری و نیروی کار و ...

کم کم فرهنگ توجه به ایمنی safety و بهداشت Health به عنوان یک سرمایه گذاری و نه تنها یک خرج در بین مدیران رواج یافت و بررسی های دقیق علمی – اقتصادی حاکی از این بود که توجه به این عوامل افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده را در پی خواهد داشت.

به مرور زمان توجه نهادهای بین المللی به مباحث محیط زیست نیز افزایش یافت و قوانین سختگیرانه ای از سوی این مجامع وضع شد که در ابتدا واکنش های منفی صاحبان صنایع را بدنبال داشت. چراکه اگر توجه به ایمنی و محیط زیست به صورت منطقی و ساده توجیه پذیر بود پرداخت و صرف هزینه برای مسائل محیط زیستی از دید صاحبان صنعت هیچ سودی در پی نداشت و درواقع اضافه شدن هزینه بود. شاید در دیدگاه اول صرف نظر از دیدگاه انسانی همینگونه به نظر برسد. اما به تدریج مباحث جدیدی مطرح شد که نشان داد حتی توجه به محیط زیست علاوه بر بعد اخلاقی – انسانی، دارای مزایای اقتصادی نیز هست. افزایش بهای سوخت اصلی ترین عامل بود، بهینه سازی مصرف برای کاهش میزان مصرف انرژی و در نتیجه کاهش قابل توجه هزینه همان نتیجه ای را بدنبال داشت که برنامه های زیست محیطی تا حد زیادی بدنبال آن بودند. بنابراین آخرین فاکتور HSE یعنی Environment یا E شکل گرفت.

توجیه اقتصادی بازیافت و استفاده حداکثری از مواد اولیه و استفاده مجدد از مواد تولید شده، تلاش برای کاهش میزان ضایعات از دیگر عواملی بود که توجیهی اقتصادی برای توجه به بعد محیط زیست HSE ایجاد نمود.

مشکلی که در این بین وجود داشت تعریف مفاهیم جدیدی بود که همگی بر حجم روابط و فعالیت ها می افزودند. کیفیت، ایمنی، محیط زیست، بهداشت و ... همگی مفاهیمی بودند که یک یک جای خود را در صنعت باز نمودند و توجه به هر کدام علاوه بر نیاز به وقت فراوان، حجم کثیری از فعالیت های یکسان را ایجاد می نمودند.

تداخل انکار ناشدنی این مفاهیم با یکدیگر نیز بر هیچ کس پوشیده نبود و برخلاف اثربخشی اولیه این مفاهیم با گذشت زمان نرخ اثرگذاری این مسائل کاهش یافت، به عبارت دیگر سیستم های ایمنی به تنهایی جوابگو نبودند، برنامه های بهداشتی اثربخشی لازم را نداشته و برنامه های زیست محیطی غالبا با موفقیت روبرو نمی شدند و حتی کیفیت و تضمین آن نیز تحت شعاع قرار گرفته بود.

پیشرفت علم مدیریت نشان داد افزایش هزینه های ناشی از استقرار هرکدام از این نظام ها قابل پیشگیری است و همچنین تضمین اثربخشی این مجموعه در گرو نگاه سیستماتیک به کل مجموعه می باشد، به تدریج سیستم هایی وضع شدتا در حد امکان نگاه مدیریتی جامع و یکپارچه ای به این موارد شکل گیرد.از جمله این سیستم ها مدیریت یکپارچه از طریق تلفیق مدیریت محیط زیست، مدیریت کیفیت و مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بود. این اندیشه تا حد زیادی در مباحث مدیریتی اثربخش بود و حتی توانست اثربخشی سیستم را نیز افزایش دهد اما هنوز آنگونه که می بایست اثربخشی این 4 عامل به طور مشخص آشکار نشده بود.

به مرور و با پیشرفت مباحث این موضوعات بحث شکل گیری نظام مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE-MS ) شکل گرفت و اندکی بعداین نظام با مدیریت کیفیت تلفیق شد ( HSEQ ).

نظام مدیریت بهداشت ایمنی و محیط زیست در واقع سیستم جامعی است که با نگرش همزمان به مسائل ایمنی، بهداشت و محیط زیست علاوه بر اثربخش نمودن فعالیت ها، توجه همزمان و برابر به این موضوعات و در نتیجه اطمینان از ارتقای سطح HSE مجموعه را به همراه می آورد.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران با رائه مشاوره رایگان در زمینه اخذ و پیاده سازی گواهینامه های ISO و CE و HSE و ... آماده خدمتا رسانی به شما متقاضیان گرامی است.

با ما در تماس باشید...