پیام ها و روادید
اجرای برنامه نشان برتر توسط مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

اجرای برنامه نشان برتر توسط مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران با مشارکت رادیو تخصصی اقتصاد برنامه رادیویی تهیه و اجرا کرد تحت عنوان نشان برتر.

در این برنامه که  با حضور کارشناسان مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در استودیو رادیو اقتصاد طی بیست جلسه اجرا شد در خصوص آشنایی با نحوه اخذ گواهینامه های ایزو اطلاع رسانی شد.

- شنبه, 02 فروردين 773 00:00

ایزو

گواهینامه ایزو 2018: 45001

ISO 45001

گواهینامه ایزو 2018: 45001

گواهینامه ایزو45001 در سال 2018 توسط مختصصان ماهر و باتجربه تاسیس شد که در زمینه سیستم مدیریت ایمنی و بهداشتی شغلی فعالیت خود را شروع کرده است. در ابتدا ایزو18001 فعالیت می کرد اما بعد از گذشت مدتی دچار نقص ها و ایراداتی شد که نتوانست به درستی وظایف خود را به خوبی اعمال کند. بنابریان متخصصان گرد هم جمع شدند و دنبال راه حلی برای این مشکل شدند. بعد از انجام تحقیقات و بررسی های لازمی که انجام دادند توانستند در سال 2018 گواهینامه ایزو 45001 را تاسیس کنند. شرکت هایی وجود دارند که دوست دارند گواهینامه ایزو 18001 را اخذ کنند زیرا آنها در مورد ایرادات و نقص های این گواهینامه اطلاع خاصی نداشتند و به همین خاطر اصرار بر گرفتن این گواهینامه داشتند. آنها برای اینکه اطلاعات خود را در این زمینه زیاد کنند می بایست به موسسات صادرکننده گواهینامه ایزو45001 مراجعه کنند تا مشاوران راهنمایی های لازم را در این راستا به آنها کنند. اما متاسفانه موسسات تقلبی وجود دارد که در این زمینه متقاضیان را فریب می دهند تا بتوانند پول آنا را بگیرند. به همین خاطر شرکت ها باید با آگاهی و اطلاعات لازم اقدام به اخذ گواهینامه ایزو کنند.

گواهینامه ایزو45001 چندین مرتبه متخصصان ویرایش هایی را روی آن قرار دادند و آخرین اصلاحی که بر این گواهینامه قرار گرفته است در سال 2018 بوده است.

 

ارتباط گواهینامه ایزو 45001 با دیگر استانداردهای موجود

از بین همه ایزوها، تنها گواهینامه ایزو45001 و گواهینامه ایزو 14001 که مربوط به سیستم مدیریت محیط زیست است با همدیگر ارتباط بینابین دارندو در واقع مکمل و تکمیل کننده همدیگر هستند. زمانی که شرکت الزامات HSE و یا HSE-MS که با هم ترکیب می شوند را در محیط شرکت اعمال کنند از ترکیب این دو سیستم جدیدی به وجود می آید که به آن سیستم مدیریت بهداشتی شغلی و محیط زیست می گویند. سه ایزو مهم وجود دارد که زمانی که با همدیگر باشند نتایج قابل توجهی برای شرکت های متقاضی ایجاد می کند و شرکت را به سمت پیشرفت حرکت می دهد. نام این سه ایزو، ایزو 45001 و ایزو14001 و ایزو 9001 است که برای شرکت های متقاضی پیشنهاد می شود سعی کنند هر سه ایزو را دریافت کنند و درسیستم مدیریت خود اعمال کنند و نتایج خوبی را برای شرکت به ارمغان بیاورند.اگر شرکت بتواند این سه سیستم مدیریت که مربوط به مدیریت کیفیت، مدیریت زیست محیطی و مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی را در سطح شرکت رعایت و اجرا کند در این صورت شرکت توانسته است یک سیستم مدیریت یکپارچه و متحد را اجرا کند که اصطلاحا به این حالت IMS می گویند.

زمانی که شرکت های متقاضی برای دریافت اطلاعات و اخذ گواهینامه 45001 به مراجع صادرکننده گواهینامه ایزو مراجعه می کنند به آنها توصیه می شود که بهتر است که در ابتدا شرکت ایزو 9001 سیستم مدیرت کیفیت است اقدام به دریافت آن کند و بعد از آن شروع به دریافت ایزو45001 و ایزو 14001 با هم کند و بدین طریق سه ایزو را با هم می تواند در سطح شرکت پیاده سازی کند.

 

مزایای اخذ گواهینامه ایزو45001

سازمانی که گواهینامه ایزو45001 را از مراکز صادرکننده گواهینامه ایزو دریافت می کند امتیازهای زیادی را کسب می کند که ما به اختصار چند مورد از این امتیازها را ذکر خواهیم کرد.

شرکت ها دارای گواهینامه ایزو45001 کمتر دچار حادثه و اتفاقات ناگوار می شود

کارکنان و کرامندان شرکت کمتر دچار آسیب هاب روحی و جسمی که در بخش کار اتفاق می افتد می شوند و صدمات به حداقل می رسد.

و.....

 

مراحل گرفتن گواهینامه ایزو 45001

انتخاب موسسه صادرکننده جهت اخذ ایزو45001
ممیزی های داخلی و بیرونی
ثبت و صادر کردن گواهینامه ایزو45001
مراکز معتبر و قانونی صادرکننده ایزو45001
مراجع صادرکننده گواهینامه ایزو45001 به دو گروه تقسیم می شوند که عبارتند از: IAF و غیر IAF.

موسسات صادرکننده گواهینامه C B می نامند که این موسسه تحت نظر موسسه AB است که خود این موسسه تحت نظرموسسه بین المللی به نام IAF است که این گواهینامه ها دارای اعتبار بالا هستند. اما غیرIAF در بخش داخلی کشور فعالیت دارد که شامل CB و AB هستند. این موسسه به صورت فعال در ایران فعالیت می کند و دارای اعتبار هست. اما نکته قابل توجه این است که مراکز تقلبی وجود دارد که شرکت های متقاضی با هدف گرفتن پول آنها را فریب می دهند و گواهینامه های تقلبی ارائه می دهند. شرکت ها باید در این مورد اطلاعات و آگاهی های خود را بالا ببرند.

 

گواهینامه ایزو 2018: 45001 صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید