پیام ها و روادید
اجرای برنامه نشان برتر توسط مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

اجرای برنامه نشان برتر توسط مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران با مشارکت رادیو تخصصی اقتصاد برنامه رادیویی تهیه و اجرا کرد تحت عنوان نشان برتر.

در این برنامه که  با حضور کارشناسان مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در استودیو رادیو اقتصاد طی بیست جلسه اجرا شد در خصوص آشنایی با نحوه اخذ گواهینامه های ایزو اطلاع رسانی شد.

- شنبه, 02 فروردين 773 00:00

مشاوره سیستم های مدیریتی

مشاوره سیستم های مدیریتی

مشاوره پیاده سازی سیستم های مدیریتی

یکی از بزرگترین دغدغه های مجموعه های متقاضی سیستم های مدیریتی از جمله سیستم مدیریت کیفیت این است که قادر به اجرای عملیاتی متن استاندارد های مربوطه برای سازمان مطبوع خویش  نیستند. در واقع ترجمه جمله به جمله متن اصلی استاندارد ، درک عمیق و کاربردی بندهای استاندارد را سخت و دشوار کرده است . این موضوع تا بدین حد حائز اهمیت است که سازمان ها جهت استقرار واقعی سیستم مدیریت کیفیت اثر بخش به دنبال کارشناسان و یا مشاور هایی متخصص هستند تا بتوانند با استقرار و بکارگیری سیستم مدیریت کیفیت باعث رشد ، اعتلاء و افزایش بهره وری مجموعه خود گردند.  

 مفهوم کلمه اثربخشی را می توان در عبارات زیر پیداکرد. در واقع می توان گفت اثر بخشی یعنی اینکه:

 

1- بتوان الزامات قانونی و حکومتی و الزامات (خواسته های) مشتری را در محصول یا خدمت به وضوح  یافت.  

2- پرسنل وکارکنان در سازمان از اینکه محصول یا خدمت را با کیفیت بالا به مشتریان تحویل می دهند ابراز خرسندی کرده با وجد و غرور نام سازمان خود را به عنوان سازمان مشتری مدار به زبان آورند.     

3- سود حاصل از فعالیت سازمان رو به رشد باشد تا این حد که بتوان نه تنها  هزینه های  استقرار این سیستم را تأمین کرد بلکه از ما تفاوت سود حاصله ، کلیه ذی نفعان از جمله سهام داران ، پرسنل و حتی خود مشتریان نیز استفاده کنند. این موضوع آنقدر حائز اهمیت است که یک مشاور خبره بایستی کارمزد خود را درصدی از این تفاوت سود اعلام کند. چنانچه مشاور بدین صورت برای خود کارمزد تعریف نکند ، هیچ تضمینی هم نمی توان تعریف کرد که سیستم به طور واقعی پیاده سازی شده یا خیر . و مشاوری که جرات نکند کارمزد خود را درصدی از تفاوت سود حاصله از اجرای سیستم تعریف کند به این معنی است که به کار خود یقین و اعتماد ندارد چه برسد به اعتماد مجموعه متقاضی مشاوره .

4- سازمان بعد از رسیدن به کیفیت مطلوب ، روی پروژه های طرح و توسعه فعالیت بیشتری کرده و با حفظ و ارتقای سطح کیفیت ، توسعه کمی را نیز در دستور کار خود قرار دهد.

 

حال می توان گفت استقرار یک نظام مدیریت کیفیت در یک سازمان دیگر نمی تواند یک هدف باشد. بلکه ابزاری خواهد بود برای رسیدن به هدف بالاتری که همان ارتقاء بهره وری فراگیر است.
بدیهی است که استقرار صحیح و اصولی نظام مدیریت کیفیت مستلزم درک عمیق ، درست و در عین حال ساده و کاربردی از کلیه بندهای استاندارد سیستم مدیریت کیفیت می باشد. همچنین سازمان ها به علت عدم وجود اطلاعات مفید و شناخت کامل از این استاندارد ممکن است نتوانند کارشناس یا مشاور خبره و با تجربه را در این خصوص پیدا کنند. بر همین اساس پس از بکار گیری افرادی به عنوان کارشناس یا مشاور و پس از صرف هزینه های هنگفت مالی و نیروی انسانی و پس از اتمام پروژه این سئوال را از خود می پرسند که آیا طراحی و اسقرار این سیستم مدیریتی توانسته مجموعه را به اهداف از پیش تعیین شده ذکر شده در 4 عنوان بالا برساند؟ آیا مجموعه به بهره وری واقعی رسید یا اینکه نه تنها هیچ سود و بهره وری عاید مجموعه نشده بلکه خود هزینه های این استقرار از جمله هزینه های کارشناسان یا مشاورین و هزینه های غیر مستقیم را تامین نکرده! شاید به همین دلیل است که اکثر پروژه های طراحی و اسقرار سیستم های مدیریتی و علی الخصوص سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 با شکست مواجه می شوند و یا به طور ناقص اجرا می شوند و سازمان متقاضی سیستم تصور می کند که این سیستم را پیاده سازی کرده ولی در عمل این طور نیست!

 

شرکت سیستم کاران با چندین سال سابقه درخشان در زمینه مشاوره سیستم های مدیریتی این آمادگی را دارد که به صورت تضمینی و با احتساب کارمزد خود از تفاوت سود حاصله به مشتریان ارائه خدمت نماید.

 

با ما در ارتباط باشید . . .